Tlačové správy

24.01.2023

Vyjadrenie Asociácie záchrannej zdravotnej služby k návrhu Ministerstva zdravotníctva o obmedzení financií z Plánu obnovy

V stredu (25.1.2023) má byť na zasadnutí vlády schválený návrh ministerstva zdravotníctva, ktorý má obmedziť financie z Plánu obnovy určené pre zlepšenie záchrannej zdravotnej služby na Slovensku.

V Pláne obnovy je určených vyše 22 miliónov EUR na obnovu vozového parku záchrannej zdravotnej služby. Tieto zdroje mali skvalitniť sanitky, ktoré zachraňujú život a zdravie pacientov volajúcich na linku 155 na celom Slovensku. Podľa dostupných informácií to však vyzerá tak, že väčšina obyvateľov Slovenska bude mať smolu a z obnovy vozového parku sanitiek z Plánu obnovy nebudú mať nič.

V stredu má vláda schváliť návrh ministerstva zdravotníctva, aby peniaze z Plánu obnovy dostali na nové sanitky len bratislavská a košická štátna záchranná zdravotná služba.

Tieto dve záchranky spolu nezabezpečujú ani len polovicu záchranárskych posádok na Slovensku (iba 150 z takmer 330 záchranárskych posádok).

Ak zajtra uvedený návrh vláda schváli, obyvatelia mnohých veľkých okresov, ako napríklad Trnava, Trenčín, Spišská Nová Ves, Nové mesto Nad Váhom, Piešťany, Komárno, Dunajská Streda, Malacky, Senica, Lučenec, Detva, Veľký Krtíš, Kežmarok, či Stará Ľubovňa sa nových sanitiek z Plánu obnovy nikdy nedočkajú. Záchranky v týchto a ďalších mestách chce vláda z čerpania peňazí z Plánu obnovy vylúčiť. Vláda týmto krokom obmedzí kvalitu záchrannej zdravotnej služby na väčšine územia Slovenska. S takouto diskriminačnou zmenou prichádza vláda bez akejkoľvek verejnej diskusie a až po tom, ako jej bola parlamentom vyslovená nedôvera.

Rozhorčené záchranky, ktorých sa má diskriminácia týkať, spolu s predstaviteľmi miestnych samospráv už teraz avizujú, že pre diskrimináciu pri čerpaní zdrojov z Plánu obnovy sa obrátia na Brusel. V prípade že tak urobia, ich šanca na úspech je vysoká. Podobne postupovali súkromné nemocnice, keď štát chcel obmedziť zdroje z Plánu obnovy len na štátne nemocnice. Súkromné nemocnice sa obrátili na Európsku komisiu a Slovensku hrozilo zastavenie čerpania zdrojov z Plánu obnovy. Ministerstvo zdravotníctva nakoniec muselo ustúpiť a diskrimináciu súkromných nemocníc odstrániť. Teraz podobný problém hrozí pri záchrankách.

Okrem toho, že najnovší návrh o obmedzení zvyšovania kvality väčšiny záchraniek z dielne ministerstva je diskriminačný, odborníci poukazujú aj na jeho nehospodárnosť. Bratislavská a košická záchranka majú pre svoje posádky 151 nových sanitiek značky Ford, ktorých vek nedosahuje v priemere ani 4 roky. Zároveň tieto dve záchranky podpísali zmluvu na nákup ďalších 100 nových sanitiek s termínom dodania v roku 2023. Teraz z plánu obnovy majú nakúpiť ďalších 188 sanitiek. Načo je dvom záchrankám, ktoré dokopy prevádzkujú 151 posádok záchranky, potrebné vlastniť spolu 439 sanitiek, nie je vo vládnom materiáli vôbec vysvetlené. Ak zajtra vláda návrh z dielne ministerstva zdravotníctva schváli, ďalší prešľap v oblasti záchrannej zdravotnej služby bude na svete.